Nauka języków obcych – co pomaga?

Nauka języków obcych – co pomaga?

Języków obcych warto się uczyć z wielu powodów. Dobra znajomość języka angielskiego to obecnie w wielu branżach absolutna podstawa. Na kierowniczych stanowiskach przyda się w szczególności angielski biznesowy. W zależności od zakresu działalności firmy, planów otwarcia się na kolejne rynki – wschodnie czy zachodnie – warto także pomyśleć np. o nauce języka rosyjskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, chińskiego czy japońskiego. 

Jeśli chodzi o szlifowanie języków obcych, najważniejsze są systematyczność i wytrwałość. Jak utrzymać motywację do nauki – angielskiego lub innego języka – przez długi czas na wysokim poziomie? 

Plan nauki

Przede wszystkim przygotuj dobry plan do nauki języka. Będzie to łatwiejsze, jeśli masz wykupione lekcje z lektorem. Jednak nawet w tym wypadku pamiętaj o wyznaczeniu sobie czasu na powtórki i samodzielną naukę. Najlepiej, jeśli słówka lub gramatykę będziesz powtarzać codziennie lub w wyznaczone dni tygodnia o tej samej porze. 

Wytycz sobie także cele. Możesz podzielić materiał na sekcje, które chcesz zrealizować w danym czasie. Dobrym pomysłem jest też plan podejścia do certyfikowanego egzaminu językowego – nie w bliżej nieokreślonej przyszłości, ale na przykład w przyszłym roku. Mając na uwadze ten cel, łatwiej będzie Ci się zmotywować do nauki. 

Systematyczność

Zbyt długie  przerwy w nauce w ciągu tygodnia mogą sprawić, że w końcu całkiem ją porzucisz. Dlatego ucz się minimum dwa, trzy razy na tydzień. Niech powtarzanie materiału stanie się Twoim nawykiem. Program nauki nie powinien być przeładowany, gdyż po jakimś czasie poczujesz zniechęcenie i prawdopodobnie również zrezygnujesz. W zachowaniu systematyczności mogą Ci pomóc różnego rodzaju aplikacje i programy, fiszki. Otaczaj się też językiem obcym – oglądaj filmy czy seriale, staraj się przeglądać obcojęzyczne strony internetowe, czasopisma, czytać książki. 

Przerwy

W czasie nauki pamiętaj o robieniu krótkich, kilku czy kilkunastominutowych przerw. Jeśli planujesz dłuższą sesję – na przykład chcesz przyswoić sobie jakieś zagadnienie gramatyczne, po godzinie odejdź od biurka, wyjdź na krótki spacer itp. Dzięki małej przerwie nie będziesz czuć przemęczenia, a poziom Twojej koncentracji wróci na wysoki poziom. 

Zostaw komentarz

Najnowsze oferty pracy:

    30.10.2023

    Konsultant / Konsultantka w Sklepie Firmowym T-Mobile

    T-Mobile Polska S.A.

    pomorskie / Kwidzyn, CH Liwa

    Więcej informacji

    30.10.2023

    Konsultant / Konsultantka w Sklepie Firmowym T-Mobile

    T-Mobile Polska S.A.

    podkarpackie / Przemyśl, CH Sanowa

    Więcej informacji

    30.10.2023

    Konsultant / Konsultantka w Sklepie Firmowym T-Mobile

    T-Mobile Polska S.A.

    podlaskie / Białystok, CH Biała

    Więcej informacji
Więcej ofert pracy

Ogłoszenia

Praca

Archiwa